Skip Menu

Return to Skip Menu

Main Content

University Awards
2014 Alumni Teaching Award (from the Academy for Teaching Excellence) Dana Hawley
2014 Virginia Tech Alumni Award for Outreach Excellence Mike Rosenzweig
2014 Diggs Teaching Scholar Lori Blanc
Virginia Tech Academy of Faculty Service Fellow Ann Stevens
2014 Virginia Tech's CIDER Teacher of the Week Art Buikema (January 2014)
2014 Favorite Faculty Members Art Buikema
Daniel Capelluto
Jack Evans
Khidir Hilu
Mike Rosenzweig
George Simmons
2014 Virginia Tech Graduate Student of the Year Honorable Mention Bianca Baker
2014 Virginia Tech Graduate School Outstanding Dissertation Award Honorable Mention Reza Sohrabi
2013-2014 Virginia Tech Outstanding Performance in a Laboratory Award Laila Kirkpatrick
Katrina Lasley
Carla Tyler
Paul Youmans
2013 Virginia Tech Alumni Award for Research Excellence Jeff Walters
2013 Virginia Tech Undergraduate Woman of the Year Dasha Nesterova
2013 Virginia Tech's CIDER (Center for Instructional Development and Educational Research) Teacher of the Week Jill Sible (October)
2013 Scholar of the Week Liwu Li (October)
Jack Webster (September)
Lisa Belden (July)
Carla Finkielstein (May)
2013 Staff Member of the Week (January) Carla Tyler
2012 William E. Wine Award for Teaching Excellence Jack Webster
2012 Virginia Tech Outstanding Interdisciplinary Doctoral Student Ivan Tavassoly
2012 Virginia Tech Graduate Teaching Assistant Excellence Award Stephanie Voshell
2012 Virginia Tech Undergraduate Man of the Year Kayvon Izadpanah
2012 Virginia Tech Undergraduate Woman of the Year Carly Stephens
1st Place Poster Award, 2012 Virginia Tech Graduate Student Research Symposium Nimisha Khanduja
2012 Virginia Tech Staff Member of the Week (June) Karen Fraley
2012 Virginia Tech's CIDER (Center for Instructional Development and Educational Research) Teacher of the Week Jack Evans (November)
Ignacio Moore
(September)
Mike Rosenzweig (May)
George Simmons (March)

 

College of Science Awards

2014 College of Science Certificate of Teaching Excellence Brent Opell
2014 College of Science Outstanding Doctoral Student Joshua Nicholson
2014 College of Science Outstanding Senior Dasha Nesterova
College of Science Alumni Hall of Distinction Theresa Koehler
2013 College of Science Outreach Award Carla Finkielstein
Microbiology Outreach Group:
Ann Stevens
Birgit Scharf
Tad Seyler
Florian Schubot
2013 College of Science Certificate of Teaching Excellence Dana Hawley
2013 College of Science Outstanding Masters Student Jennie Wyderko
2013 College of Science Outstanding Graduating Senior Grace Mullholland
2013 College of Science Dean's Roundtable Scholars Julia Button
Jessica Li
Dasha Nesterova
2013 College of Science Dean's Scholarship Rising Sophomore Christine Tin
2012 College of Science Certificates of Teaching Excellence Lisa Belden
Jack Webster
2012 College of Science Outstanding Masters Student Adam Altrichter
2012 College of Science Dean's Roundtable "Make a Difference" Graduate Scholar Sharmistha Mitra
2012 College of Science Dean's Roundtable Scholars Julia Button
Katrina Loncar
Grace Mullholland
Aaron Wilson

 

Department Awards

2014 Research Day Best Oral Presentation Josh Nicholson
2014 Research Day First Place Poster Award, EEB Division Sahnzi Moyers
2014 Research Day First Place Poster Award, MCMC Division Benjamin Webb
2014 Research Day Second Place Poster Award, EEB Division Matt Becker
2014 Research Day Second Place Poster Award, MCMC Division Jordan Mancl
2014 Research Day Best Poster by a First or Second-Year Student Laura Schoenle Thomas
2013 Biological Sciences Outstanding Research Awards Lisa Belden
  Jack Webster
2013 Biological Sciences Outstanding Service Awards Katherine Akers
  Ann Stevens
2013 Biological Sciences Outstanding Teaching Awards Klaus Elgert
  Brent Opell
2013 Biological Sciences Outstanding Undergraduate Advisor David Popham
2013 Biological Sciences Outstanding Graduate Advisor Jeb Barrett
2013 Biological Sciences Outstanding Undergraduate Research Mentor Birgit Scharf
2013 Buikema Graduate Student Teaching Award Bonnie Fairbanks
2013 Buikema Outstanding Senior Award Grace Mullholland
2013 Buikema Outstanding Undergraduate Research Award Aaron Mattingly
Class of 2013 Most Influential Professor George Simmons
2013 Biological Sciences Undergraduate Research Excellence Award Albert Hinman
2013 Research Day Best Oral Presentation Bonnie Fairbanks
2013 Research Day Best Poster (Microbiology and Immunology) Cory Bernhards
2013 Research Day Best Poster (Molecular, Cell, Developmental, and Computational) Josh Nicholson
2013 Research Day Best Poster (Ecology, Evolution, and Behavior) Sarah Stellwagen
2012 Biological Sciences Outstanding Undergraduate Advisor Jill Sible
2012 Biological Sciences Outstanding Graduate Advisor Jeff Walters
2012 Biological Sciences Outstanding Research Awards Liwu Lu
Ignacio Moore
2012 Biological Sciences Outstanding Teaching Awards Dana Hawley
Tad Seyler
Class of 2012 Most Influential Professor George Simmons
2012 Buikema Graduate Student Teaching Award Stephanie Voshell
2012 Buikema Outstanding Senior Award Brittany Gianetti
2012 Buikema Undergraduate Research Award Shannon Karinshak
2012 Research Day Best Oral Presentation Revathy Ramachandran
2012 Research Day Best Poster (Ecology, Evolution, and Behavior) James Skelton
2012 Research Day Best Poster (Microbiology and Immunology) Bianca Baker
Brad Howard
2012 Research Day Best Poster (Molecular, Cell, Developmental, and Computational Biology) Bin He

 

Other Awards

Third Place Poster Award, 7th Annual Woodpecker Conference Michelle Jusino
Lukas Landler
James Skelton
Jeff Walters
Second Place Poster Award, 4th Interdisciplinary Research Symposium of the Iota Delta Rho Society Hang Zhang
2014 NSF Graduate Research Fellowship Tamara Fetters
2014 U. of Alabama-Birmingham Undergraduate Neuroscience Society Distinguished Scholar Award Mike Friedlander
2014 Dave Pearson Watershed Excellence Award Cayelan Carey
2013-2014 AMS Microbiology Science Teaching Fellow Alison Kernell Burke
Best Oral Presentation, 2013 AMS Virginia Branch Meeting Benjamin Webb
Third Place Poster Award, International Conference on Computational Cell Biology Cihan Oguz
2013-2014 Graduate Student Dissertation Awards Brad Howard
Jeff Norman
Michael Painter
James Skelton
2013 Jack Kenny Award for Outstanding Service (from the Journal of Bacteriology) David Popham
2013 Jordi Folch-Pi Memorial Award Michael Fox
2013 Harvill Award for Best Presentation, Botany Section, Virginia Academy of Science Annual Meeting Stephanie Voshell
2013 Patriot Award from the Employers Support of Guard and Reserve Dana Hawley
2013 Cunningham Fellowship Skylar Hopkins
2012-2013 Graduate Student Dissertation Awards (formerly "2010" Fellowships) Laurence Lin
Josh Nicholson
Revathy Ramachandran
Stephanie Voshell
2013 IIE Fulbright Scholar Alex Sumadijaya
2013 John Palmer Graduate Memorial Scholarship Matthew Becker
2013 Lewis Edward Goyette Graduate Fellowships Casey Bernhards
Hualan Liu
Kayla Pennerman
Benjamin Webb
MAOP Graduate Scholars Camille Harris
Regina Wallace
MultiSTEPS Scholars Jingren Deng
Fumio Ikenishi
Renee Pietsch
2012 - 2013 Perry Holt Memorial Scholarship Jennifer Walke
2012 - 2013 Robert and Marian Paterson Scholarship Jennifer Walke
2013 Smithsonian Fellowship Matthew Becker
VT-IMSD Doctoral Scholars (2010 - 2012) Bianca Baker
Tristan Hayes
2013-2014 Goldwater Scholarship Julia Button
2013 NSF Doctoral Dissertation Improvement Award Vicki Garcia
Sarah Foltz
James Skelton
1st Place Poster Award, 2013 Emory University STEM Research and Career Symposium Bianca Baker
Alexander Wilson Prize for Best Student Presentation, 2013 Meeting of the Wilson Ornithological Society Olga Milenkaya
Best Ph.D. Oral Presentation, VT Forest Resources and Environmental Conservation Research Symposium Michelle Jusino
Third Place Poster Award, 2013 Integrated Life Sciences Building Research Symposium Bin He
Best Student Presentation, 2012 Meeting of the Virginia Branch of the American Society for Microbiology Hardik Zatakia
2012-2013 ACC Creativity and Innovation Fellowship Cameron Rose
Fellow of the Ecological Society of America John Cairns
2012 - 2013 ASM/NSF Biology Scholars Research Residency Ann Stevens
Society for Freshwater Science Distinguished Service Award Fred Benfield
ICTAS Doctoral Scholar Awards Zhe Bao
Sarah Foltz
Laura Schoenle
2011 - 2012 Graduate Research and Development Program Awards Matthew Becker
Zhe Bao

Bonnie Fairbanks
Kevin Geyer
Casey Jakubowski
Lukas Landler
Wooram Lee
Hualan Liu
Revathy Ramachandran
Reza Sohrabi
Jenifer Walke
Hardik Zatakia
"2010" Fellowships Matthew Becker
Xing Jing
Robert Northington
William Silkworth
NSF Multi-Steps IGERT Award Elan Dalton
2012 NSF Doctoral Dissertation Improvement Awards Kevin Geyer
Jeff Norman
2012 American Heart Association's Mid-Atlantic Affiliate Winter Predoctoral Fellowship Sharmistha Mitra
MAOP Graduate Scholarship Linda Villa
Philanthropic Educational Organization's Scholar Award Bonnie Fairbanks
American Society for Cell Biology 2012 Celldance Public Research Award Bin He
Best Student Presentation Award, 2012 American Society for Microbiology Virginia Branch Meeting Hardik Zatakia
Best Poster Award, 2011 American Society for Microbiology Virginia Branch Meeting Cory Bernhards
1st Place Poster Award, 2012 VT HNFE / ILSB Research Symposium Bin He
2nd Place, Undergraduate Essay Contest, 2012 Minorities in Agriculture, Natural Resources, and Related Sciences (MANRRS) Conference Ciani Clarke
3rd Place Poster Award, 2012 VT HNFE / ILSB Research Symposium Josh Nicholson
Research Talk Honorable Mention Award, 2012 Mid-Atlantic Ecological Society of America Meeting Bonnie Fairbanks
Honorable Mention Poster Award, 2011 American Society for Microbiology Virginia Branch Meeting Casey Bernhards